Lajme

Çerekfinalja e Kupës: Besa – Prishtina

Çerekfinalja e Kupës: Besa – Prishtina

Ndeshja e vetme eliminuese do të zhvillohet më 15 mars në Pejë

Prishtinë, 24 shkurt, 2017 – Prishtina do të vazhdoj në mbrojtje të Kupës në udhëtim në Pejë kundër Besës më 15 mars.

Çiftet çerekfinale:
Prishtina – Besa
Drenica – Ferizaj
Llapi – Liria
Trepça – Trepça ‘89

Prishtina – Besa, pesë përballje Kupe pas lufte

Prishtina dhe Besa, si asnjë çift tjetër, kanë rekord përballjesh për Kupë – plotë 5-herë.

Prishtina kishte kaluar tre herë tutje, ndërsa Besa një herë dhe një herë tjetër kishte fituar Kupën në finalen e luajtur në kryeqendër.

2003 - Prishtina tutje
1/8

Prishtina - Besa 2:0 (0:0) Xhevdet Llumnica 49’, Arsim Plepolli 88’
Besa - Prishtina 0:1 (0:0) Jeton Gashi 62’

2005 - Besa tutje
1/8

Prishtina – Besa 3:1 (2:1) Arben Zhjeqi 10’, Emin Baliqi 38’, Sheremet Isufi 46’ – Fetim Kasapi 7’
Besa - Prishtina 2:0 (0:0) Fisnik Papuqi 63’, Fitim Kasapi 66’

2006 - Prishtina tutje
1/4

Besa - Prishtina 1:1 (0:1) Arbër Zhubi 78’ – Emin Baliqi 21’
Prishtina – Besa 3:1 (2:0) Artan Krasniqi 10’, Malsor Gjonbalaj 26’, Mensur Limani 88’(p) – H. Zeka 73’(p)


2009 – Prishtina tutje
Gjysmëfinale

Besa – Prishtina 1:2 (0:0) Egzon Gashi 47’ – Ardian Kozhani 70’, Azem Ahmeti 87’
Prishtina – Besa 1:1 (1:0) Suad Saliagiq 23’ – Blerim Hysenlekaj 50’


2011 – Besa fituese e Kupës
Finale

Prishtina – Besa 1:2 (0:1) F. Zejnullahu 80’ – Krenar Vokshi 31’, 64’


Avni Durmishi