Lajme

Finalja e 9-të e Kupës për trofeun e 6-të

Finalja e 9-të e Kupës për trofeun e 6-të

Prishtina e ka mposhtur Vëllaznimin më 1994 - kjo përballja e dytë në finale

Prishtinë, 25 maj 2018 – FC Prishtina, nga mëvetësimi i futbollit në vitin 1991, ka luajtur në tetë finale të Kupës, 5 i ka fituar dhe 3 i ka humbur dhe të dielën me Vëllaznimin lufton në finalen e 9-të për trofeun e 6-të.
Asnjë skuadër tjetër nuk ka trofe të Kupës të fituar e as finale të luajtura më shumë se Prishtina.

Për të arritur deri në finale, skuadra ka mposhtur katër skuadra, dy prej tyre rival të kryeqytetit , një rival rajonal si dhe Vushtrrinë qëbëashku me Kosovën e Prishtinës i kishte dy rival nga Liga e parë dhe Flamurtarin e Llapin nga Superliga.
Në Rrethin e 3-të si mysafir e kishte mposhtur Flamurtarin në ndeshjen e fundit të vjeshtës 3:2, pastaj si vendas në rrethin e 4-të në ndeshjen e parë të pranverës në Ferizaj kishte eliminuar Kosovën 5:0. Në derbi me Llapin në Podujevë pas barazimit 2:2 kishte triumfuar me penallti 3:2 dhe në gjysmëfinale në dy ndeshje Vushtrrinë 1:0 dhe 1:1.

Nga futbollistët e Prishtinës në 5 ndeshje më së shumti u paraqiten portieri Bekaj 5 ndeshje si dhe : 5 Curri (1 zëvendësuar/ 0 zëvendësues), 5 Bozhoviç (1/0), 5 Januzi (1/2), 4 Dallku, 4 Taipi (1/0), 4 Bashiru, 4 Arago (1/1), 4 Hoxha (0/3), 4 Mankenda (1/1), 4 Maxhuni (0/1), 3 Baftiu (2/1), 3 Boshnjaku (1/1), 3 Khalid (2/1), 3 Mazrekaj (1/1), 2 Osmani, 2 Fetahaj (1/0), 2 Pefqeli (2/0), 1 Miftaraj, 1 Ahmeti.

Më së shumti gola për Kupë ka shënuar Bozhoviç 5 i ndjekur nga Khalid 3 si dhe Januzi 2 e nga 1 Curri e Mankenda.

Më së shumti ka asistuar Bozhoviç 3 i pasuar me 2 nga Mazrekaj, Hoxha e Januzi dhe nga 1 asistim Bashiru e Mankenda.

Histori:

Nga edicioni 1991/92, janë dashur të zhvillohen 24 finale, kurse janë zhvilluar 22, sepse Gjilani nuk kishte dal në teren të përballej me 2 Korrikun në vitin 1997 meqë rast fitues ishte shpallë 2 Korriku, kurse, trofeu i parë i Kupës më 1992 iu ishte ndarë pa u zhvilluar fare garat, Trepçës, sepse ishte periudhë e rëndë nga okupimi dhe si e dyta e kampionatit iu ishte dorëzuar ky trofe.

Pra, Prishtina ka më së shumti finale (8), dhe më së shumti trofe (5).

Trofetë e fituar më së shumti:

5 Prishtina (1993/94, 1994/95, 2005/06, 2012/13 dhe 2015/16).
3 Besa (2004/05, 2010/11 dhe 2016/17)
2 Flamurtari (1992/93 dhe 1995/96)
2 Feronikeli (2013/14 dhe 2014/15)
2 Liria (2006/07 dhe 2009/10)
1 Gjilani (1999/00)
1 Trepça ’89 (2011/12)
1 Vëllaznimi (2007/08)
1 Besiana (2001/02)
1 KEK-u (2002/03)
1 Drita (2000/01)
1 Hysi (2008/09)
1 Kosova Prishtinë (2003/04)
1 2 Korriku (1996/97 pa lojë – Gjilani s’ishte paraqitur në finale)
1 Trepça (1991/92 pa lojë – s’ishin organizuar fare garat)

Më së shumti finale:
8 Prishtina
4 Vëllaznimi, Besa, Gjilani
3 Trepça ’89, Flamurtari
2 Feronikeli, Drita, Besiana, KEK-u, Liria, Dukagjini, Ferizaj
1 Hysi, Kosova (P), 2 Korriku, Trepça, Drenica, Hajvalia, Llapi  


Finalet e Prishtinës

1993/94 FINALE (1994, Dumnicë, Podujevë)
Prishtina – Vëllaznimi 2:1

(*mungojnë të dhënat)
. . .

1994/95 FINALE (1995, Sadovinë, Viti)
Prishtina – Dukagjini (Klinë) 1:0

Golashënues: Kushtrim Munishi 66’
Shikues: 1.000
Gjyqtarë: Skender Hoxha (Gjilan), Agim Hasani e Enver Voca (Mitrovicë)
KV: F. Berisha, B. Kollari, A. Vokrri, A. Tovërlani – Maxharaj
Prishtina: Ahmet Beselica – Avni Duraku, Fadil Berisha, Arbnor Morina, Qazim Humolli, Milaim Humolli, Besnik Kollari, Afrim Tovërlani (Sami Sermaxhaj), Fehmi Bajrami, Avdullah Rafuna (Kushtrim Munishi), Adil Vokrri.
Dukagjini: Çorraj – Marniku (Manaj), Sadriaj, Lazraj, Idrizi, Maxharaj, Gashi, Çubreli, Kolaj (Gashi), Elezi, Lyta. 

. . .

2002/03 Kupa FINALE (18.06.2003, 17:00h)
Prishtina – KEK-u 1:3 (1:0)

Golat: Besnik Kollari 6’ – Malsor Gjonbalaj 68’, Burim Hashani 108’, Valon Mjekiqi 110’
Shikues: 10.000
Ref.: Malazog Hoxha (Gjl), Mustafë Domi (Gjk), Gani Havolli (Pr), Sadik Rrahmani (Mt)
KV: A. Dallku, M. Humolli, F. Krusha – F. Statovci, B. Isufi, B. Hashani, M. Simnica, V. Emini
PRI: Kushtrim Mushica – Armend Dallku, Adnan Haliti, Debatik Curri, Florim Humolli (Emin Baliqi), Milaim Humolli, Fitim Krusha, Besnik Kollari (Artan Krasniqi), Xhevdet Llumnica, Arsim Plepolli (Uliks Emra), Sheremet Isufi. Zëvendësues: Ahmet Beselica, Sami Geci, Muhamet Dragusha, Veton Munishi.Trajner: Ajet Shosholli.
KEK: Labinot Qosa –  Erdin Hashani (Mensur Simnica), Valon Mjekiqi, Alban Dragusha, Driton Vokshi, Faruk Statovci, Vullnet Emini, Bekim Isufi /c/, Bashkim Arifi, Driton Krasniqi (Burim Hashani), Malsor Gjonbalaj (Afrim Visoka).  Trajner: Bylbyl Sokoli.

. . .

2005/06 Kupa FINALE (11.06.2006,17:30h)
Prishtina – Drenica 1:1 (1:0) 5:4 me PENALLTI

Golat: Mervan Hoxha 37’ – Besim Bajraktari 88’
Pen.: N. Dushi, L. Kukaj, A. Zhjeqi, L. Qosa, A. Krasniqi (nuk shënoi: M. Hoxha) – + S. Geci, A. Shosholli, A. Idrizi, B. Xani ( nuk shënuan: A. Hajdari, B. Bajraktari)
Shikues: 2.000
Ref.: Përparim Hasani e Gani Havolli (Pr), Sadri Mehmeti (Mt)
KV: E. Baliqi, Sh. Skeraj, E. Fetahu, B. Hashani – A. Idrizi
PRI: Labinot Qosa – Shqipron Skeraj, Arben Zhjeqi /c/, Mervan Hoxha, Florim Humolli, Liridon Kukaj, Artan Krasniqi, Mensur Limani, Emin Baliqi (Yll Hoxha), Uliks Emra (Nikollë Dushi), Enis Fetahu (Burim Hashani). Zëvendësues:Kushtrim Mushica, Erdin Hashani, Mirsad Idrizi, Malsor Gjonbalaj.  Krytrajner:Ramiz Krasniqi.
DRE: Bekim Xani /c/ - Nexhmedin Jashari, Artan Hajdari, Arsim Idrizi, Faton Qorraj, Sadri Rushiti, Labinot Dajaku (Fatos Ibishi – Zeqir Hasi), Adnan Shosholli, Sami Geci, Besim Bajraktari, Brahim Vojvoda.  Trajner: Xhafer Dobra.

. . .

FINALJA E KUPËS (10.06.2009 – 20.00h)
Prishtina – Hysi 1:2 (0:1)

Golat: Mirsad Idrizi 78’ – Labinot Osmani 13’, Elhami Berisha 85’
Shikues: 10.000
Gjyqtarë: Muhedin Ferati (Is), Agim Rexhepi (Fe), Faton Brahushi (Gjk)
KV: B. Maliqi, B. Hyseni, A. Skeraj – E. Zabërxha, D. Islamaj, A. Zabërxha, F. Neziri
Prishtina: Feim Statovci – Besnik Krasniqi, Mirsad Idrizi, Labinot Haliti (Burim Shabani), Behar Maliqi, Azem Ahmeti, Ardian Kozhani, Berat Hyseni, Suad Saliagiq, Agron Skeraj. Zëvendësues: Behar Blakqori, Florim Humolli, Argjent Mustafa, Viktor Kuka, Valon Krasniqi, Agon Sylejmani. Kryetrajner: Afrim Tovërlani.
Hysi: Flamur Neziri – Kushtrim Breznica, Bashkim Ahmeti, Qendrim Kida, Rexhep Sogojeva, Driton Islamaj (Elhami Berisha), Besart Musolli (Ardian Zabërxha), Gezim Gashi, Mentor Zhdrella, Labinot Osmani, Enis Zabërxha (Fadil Ademi). Kryetrajner: Luan Prekazi.

. . .

2010/11 Kupa, FINALE (05.06.2011, 15:45h)
Prishtina – Besa 1:2 (0:1)

Golat: Faton Zejnullahu 80’ – Krenar Vokshi 31’, 64’
Shikues: 7.000
Ref.: Përparim Hasani (Pr), Faton Brahushi (Gjk), Gramoz Shala (Pe)
KV:  K. Vokshi, D. Gashi, B. Berisha, V. Bytyqi
PRI: Flamur Neziri – Viktor Kuka, Labinot Ibrahimi, Ilir Berisha, Driton Vokshi, Genc Sermaxhaj (Mentor Mazrekaj), Behar Maliqi (Ardian Kozhani), Isuf Llumnica /c/, Azem Ahmeti, Suad Saliagiq (Faton Zejnullahu), Astrit Fazliu. Zëvendësues: Mevlan Sopa, Shkelqim Syla, Leutrim Beqiri, Shemsi Osmani. Trajner: Ramiz Krasniqi.
BES: Valmir Bytyqi – Elvis Gacaferri, Florent Papuqi, Dukagjin Gashi, Bekim Bajraktari, Shpetim Zhara (Bernard Berisha), Mensur Duraku, Diar Miftaraj, Krenar Vokshi (Egzon Gashi), Haxhi Zekaj /c/, Fitim Haliti (Adis Shala). Trajner: Valdet Shoshi.

. . .

2012/13 Finalja e “Digitalb” Kupës së Kosovës
Prishtina – Ferizaj 1:1 (1:0) – 4:3 pas penalltive

Golat: Mentor Mazrekaj 33’ – Fillim Guraziu 63’
Penalltitë:
Pr: L. Kukaj, M. Mazrekaj, B. Krasniqi, L. Ibrahimi (D.Krasniqi – pingulja, A. Ahmeti – pret portieri)
Fe: B. Shabani, Sh. Saliu, F. Guraziu (F. Berisha – pret Mushica, Q. Dautaj – lartë mbi portë, D. Qerkini – pret Mushica)
Kornerët: Pr 8-5 Fe
Shikues: 10.000
Gjyqtarë: Hajriz Hajdari (Drenas), Safet Berisha (Mitrovicë), Kujtim Bajrami (Gjilan) – M. Ferati
KV: D. Krasniqi, F. Bërbatovci, M. Mazrekaj – A. Istrefi, M. Idrizi, P. Rushiti, I. Avdyli
Prishtina (4-3-3): 23. Kushtrim Mushica – 2. Besnik Krasniqi, 13. Labinot Ibrahimi, 21. Liridon Kukaj, 28. Drilon Berisha – 19. Azem Ahmeti, 18. Argjend Malaj, 20. Driton Krasniqi /c/ - 30. Florim Bërbatovci, 9. Astrit Fazliu (10. Gentrit Begolli – 67’), 14. Mentor Mazrekaj. Zëvendësues: Flamur Neziri, Berat Ahmeti, Enis Gavazaj, Adnan Haxhaj, Viktor Kuka, Akil Makolli. Kryetrajner: Afrim Tovërlani
Ferizaj: 12. Ilir Avdyli – 5. Burim Shabani, 14. Mirsad Idrizi, 4. Agron Istrefi, 20. Fisnik Ramadani, 16. Ylber Ramadani (17. Petrit Rushiti – 68’), 10. Egzon Shabani (11. Florim Berisha – 108’), 22. Qendrim Dautaj, 9. Betim Haxhimusa (18. Dardan Qerkini – 58’), 7. Shkumbin Salihu, 15. Fillim Guraziu. Kryetrajner: Bylbyl Sokoli.
. . .

2015/16: Finalja e Kupës së Kosovës (28 maj 2016, Prishtinë)
Drita – Prishtina 1:2 (1:0)

Golat: Qendrim Sejdiu 30’ – Basit Abdul Khalid 70’, 76’
Shikues: mbi 10.000
Gjyqtarë: Bajram Gashi (FK), Driton Preniqi (Ob), Fatlum Berisha (FK) – Fatmir Tahiri (Mt)
KV: B. Halimi, E. Hashan – V. Bekaj, L. Kukaj, G. Dumani, Abdul
Pozitat jashtë lojës: Pri 3-Dri
Kornerët: Pri 7-4 Dri
Gjuajtjet totale: Pri 15-4 Dri
Gjuajtjet në portë: 6- 3 Dri
Drita: 25. Betim Halimi – 16. Florim Berisha, 16. Taulant Haliti, 15. Erdin Hashani /c/, 14. Florent Byqmeti, 6. Hasib Hajdari (22. Durim Baxhuku – 88’), 5. Qendrim Sejdiu (19. Armend Kastrati, 7. Shqiprim Kelmendi (17. Alban Shillova – 10’), 10. Xhevdet Shabani, 9. Almedin Murati, 8. Arbnor Ramadani. Kryetrajner: Sadat Pajaziti.
Prishtina (4-3-3): 12. Visar Bekaj – 2. Armend Thaqi, 34. Millosh Milloviç, 21. Liridon Kukaj /c/, 3. Gentrit Dumani – 20. Lorik Boshnjaku, 15. Petrit Osmani (8. Qemail Elshani 90’), 14. Endrit Krasniqi – 10. Gentrit Begolli (9. Shend Kelmendi – 59’), 32. Kreshnik Lushtaku, 33. Berat Hyseni (24. Basit Abdul Khalid – 68’). Zëvendësues: Alban Muqiqi, Përparim Islami, Liridon Ahmeti, Labinot Osmani. Kryetrajner: Fadil


Labinot Ibrahimi

Avni Durmishi