Lajme

Ndeshjet në Evropë

Ndeshjet në Evropë

Dallku ka zhvilluar të gjitha ndeshjet (8)

Me tetë ndeshje janë edhe Mankenda e Boshnjaku

FC Prishtina është skuadra e vetme vendore që ka marr pjesë në të gjitha vitet në ndeshjet ndërkombëtare që nga pranimi në UEFA.

FC Prishtina ka tetë  ndeshje të zhvilluara, të gjitha në UEFA Evropa Ligë, ndërsa në të tetë ndeshjet ka luajtur, tani kryetrajneri, atëherë kapiteni, Armend Dallku. Me tetë ndeshje janë edhe Gauthier Mankenda dhe Lorik Boshnjaku.

Përndryshe në tetë ndeshje janë paraqitur gjithsejtë 32 futbollistë.

8 Armend Dallku
8 (2/0) Gauthier Mankenda
8 (1/5) Lorik Boshnjaku
7 (2/1) Basid Khalid
6 Visar Bekaj
6 (4/0) Ergyn Ahmeti
6 (2/2) Meriton Korenica
5 (0/1) Ahmet Haliti
5 (1/4) Mergim Pefqeli
4 Armend Thaqi, Jamal Arago, Argjend Mustafa
4 (0/1) Diar Miftaraj
3 (1/0) Endrit Krasniqi
3 (0/1) Përparim Osmani, Abdul Bashiru
3 (3/0) Ahmed Januzi
3 (1/2) Alen Jasharoski
2 Alban Muqiqi, Liridon Leci, Leotrim Bekteshi
2 (1/0) Debatik Curri, Lorik Maxhuni
2 (2/0) Kreshnik Uka
2 (1/1) Liridon Fetahaj
2 (0/2) Arbër Hoxha
1 Mërgim Neziri
1 (1/0) Shend Kelmendi, Alban Shillova
1 (0/1) Qendrim Zyba, Blend Baftiu, Bleon Sekiraqa.