Lajme

Prishtina me Drenicën ka arritur fitoren e katërt më të lartë

Prishtina me Drenicën ka arritur fitoren e katërt më të lartë

Pas luftës, Prishtina ka fitore kampionale të thellë, 1:8, 7:0 (2 herë) dhe tani 6:0

Prishtinë, 4 mars, 2017 – Fitorja e djeshme ndaj Drenicës hyn edhe në statistikat e rekordeve të FC Prishtina. Në rekordet e pas luftës, është kjo fitorja e katërt e thellë.

Ende mban rekordin fitorja ndaj Feronikelit në Skenderaj 1:8. Pastaj, fitoret në kryeqytet ndaj Drenicës e Gjilanit 7:0, dhe tani kjo me Drenicën 6:0. Ndërsa mbrapa mbesin fitoret, po në kryeqendër, ndaj Ballkanit të Therandës dhe Lirisë – 6:1.

Fitorja më e lartë kampionale pas luftës:

Java XXX, Stadiumi “Bajram Aliu” Skenderaj, pranverë 2013
Feronikeli – Prishtina 1:8 (0:3)
Golat: Endrit Demaku 69’ - Astrit Fazliu 3’, Gentrit Begolli 9’, Driton Krasniqi 19’, Florim Bërbatovci 60’, 75’, 82’, Besnik Krasniqi 62’ 69’
Kornerët: Frr 1:9 Pri
Shikues: 200
Gjyqtarët: Gramos Shala (Pejë), Alban Ejupi (Pd), Benon Këpuska (Gjk) – Besfort Kosumi (Fks)
KV: E. Demaku – B. Krasniqi
Feronikeli: Fidan Misini – Haxhi Shala, Berat Hysenaj /c/, Alban Morina, Driton Nishori, Dardan Morina, Pajazit Rexhepi, Gentrit Halilaj (Albion Xhekaj - 15’), Leonit Gerguri, Albion Imeri (Endrit Demaku – 61’), Agon Canolli (Florian Deliu – 26’). Trajner: Milaim Istogu
Prishtina (4-1-4-1): 23 Kushtrim Mushica – 2 Besnik Krasniqi, 6 Liridon Kukaj, 24 Adnan Haxhaj, 29 Drilon Berisha – 15 Labinot Ibrahimi – 10 Gentrit Begolli, 20 Driton Krasniqi /c/ (25 Lorik Aliu – 59’), 7 Berat Ahmeti, 22 Leart Emini (17 Enis Fetahu – 46’) – 9 Astrit Fazliu (30 Florim Bërbatovci 46’). Zëvendësues: Flamur Neziri, Mentor Mazrekaj, Azem Ahmeti, Akil Makolli, (Argjend Malaj).  Kryetrajner: Afrim Tovërlani

Fitorja e dytë më e lartë kampionale pas luftës:

Java XX (27.04.2003, 16:00h)
Prishtina - Drenica 7:0 (3:0)
Golat: Sheremet Isufi 12’, 66’, 73’, Arsim Plepolli 14’, 44’, Besnik Kollari 52’, Jeton Gashi 86’
Shikues: 500
Ref.: Isak Ejupi (Pd), Mehmet Islami (Mt), Faton Brahushi (Gjk)
KV: Xh. Llumnica – T. Lushtaku, A. Mikushnica, M. Kurda
PRI: Ahmet Beselica /c/– Armend Dallku, Arben Zhjeqi, Debatik Curri (Sami Geci), Florim Humolli, Milaim Humolli, Emin Baliqi (Muhamet Dragusha), Besnik Kollari, Xhevdet Llumnica, Arsim Plepolli (Jeton Gashi), Sheremet Isufi. Zëvendësues: Kushtrim Mushica, Besim Slishani, Artan Krasniqi, Veton Munishi.Trajner: Ajet Shosholli.
DRE: Edmond Jahjaga – Nexhmedin Jashari, Enver Hetemi (Bedri Manxholli), Ardian Mikushnica, Artan Hajdari, Nazmi Kiqina (Xhevdet Dervishaj), Zeqir Hasi (Xhavit Tahiri), Besim Bajraktari, Adnan Shosholli, Tahir Lushtaku, Mehmet Kurda. Trajner: Nazmi Rama.

dhe…

Java XXX (24.06.2007, 17:30h)
Prishtina – Gjilani 7:0 (5:0)
Golat: Nikollë Dushi 6’, 19’, 30’, Emin Baliqi 35’, 57’, Ardian Kozhani 43’, U. Emra 78’
Shikues: 100
Ref.: Sokol Domi (Gjk), Nexhmedin Krasniqi (Pz), Fatmir Agërbashi (Mt)
KV: Y. Hoxha
PRI: Kushtrim Mushica – Shqipron Skeraj, Visar Berisha, Valon Bajgora, Florim Humolli /c/ (Bardhyl Kaqiu), Sunaj Keçi, Azem Ahmeti, Emin Baliqi (Artan Krasniqi), Ardian Kozhani, Yll Hoxha, Nikollë Dushi (Uliks Emra).Zëvendësues:Feim Statovci, Korab Osmani, Labinot Haliti.Trajner: Ramadan Cimili.
GJL: Enver Sermaxhaj – Albert Sylejmani, Mentor Uruqi, Bashkim Arifi, Shpëtim Azizi, Alban Hyseni (Armend Kërçeli), Fidan Bajrami, Arben Zeqiri (Ardian Bajraliu), Sabri Osmani, Xhevdet Muji /c/, Faton Krasniqi (Florim Murseli). Trajner: Sallah Sherifi.


Fitorja e tretë e lartë kampionale pas luftës:

Java XIX: (e premte, 3 mars, 2017 – ora: 13.00, Podujevë)
Prishtina – Drenica 6:0 (2:0)
Golat: Basit Abdul Khalid 38’, 62’, Lorik Boshnjaku 45+1’,  Gentrit Begolli 72’, Mergim Neziri 84’, Shend Kelmendi 88’
Stadiumi: “Zahir Pajaziti”, Podujevë
Shikues: mbi 1.000
Gjyqtarë: Tefik Maloku (Pd), Alban Ejupi (Pd), Driton Preniqi (Ka) – Fatmir Tahiri (Mt)
KV: B. Khalid, E. Krasniqi, L. Leci – D. Osmani, K. Lushtaku, G. Arifaj, A. Bejta
KK: K. Lushtaku (2KK – min. 67)
Pozitat jashtë lojës: Pri 6-1 Dre
Kornerët: Pri 5-3 Dre
Gjuajtjet totale: Pri 20-7 Dre
Gjuajtjet në portë: Pri 14-2 Dre
Prishtina (4-3-3): 1. Alban Muqiqi – 22. Lorik Maxhuni, 4. Armend Dallku /c/ (16. Genc Hamiti – 65’), 13. Liridon Leci, 93. Mergim Neziri – 7. Lorik Boshnjaku, 8. Endrit Krasniqi (10. Gentrit Begolli – 71’), 23. Blend Baftiu – 15. Gauthier Mankenda, 9. Shend Kelmendi, 25. Basit Abdul Khalid (11. Bleon Sekiraqa – 68’). Zëvendësues: Ardit Nika, Gentrit Dumani, Debatik Curri, Donat Hasani. Kryetrajner: Lutz Lindemann.
Drenica: 26. Burim Sadiku 1. Arion Ymeri – 46’) – 2. Fetah Ibrahimi, 18. Ismet Caka, 14. Sami Geci /c/, 16. Azem Bejta, 22. Drilon Osmani (11. Kreshnik Uka – 65’), 4. Dugagjin Gashi, 20. Kreshnik Nebiu (25. Osman Mziu – 77’), 21. Taulant Dajaku, 9. Kreshnik Lushtaku,  13. Granit Arifaj. Kryetrajner: Fadil Rama.


Fitorja e katërt e lartë kampionale pas luftës:

Java XII (16.10.1999, 14:30h)
Prishtina – Ballkani 6:1 (4:0)
Gol: Ali Osmani 2’, Afrim Tovërlani 11’, Sheremet Isufi 30’ 53’, Milaim Humolli 38’, Edon Bunjaku 70’ – Musli Bylykbashi 66’
Shikues: afër 500
Ref.: Enver Voca, Vehbi Ibrahimi, Sadri Mehmeti – (Mitrovicë)
KV: S’ka
PRI: 1. Ahmet Beselica – 2. Hysni Xhinovci, 3. Xhevat Kurti, 4. Milaim Humolli, 5. Fadil Berisha, 6. Qazim Humolli, 7. Ynall Duraku, 8. Sheremet Isufi (16. Nikson Demaj), 9. Ali Osmani (14. Visar Aliu), 10. Afrim Tovërlani /c/, 11. Fatmir Namani (12. Edon Bunjaku). Zëvendësues: Besart Bajraktari, Alban Krasniqi, Adnan Haliti, Senad Duraku. Trajner: Ajet Shosholli.
BLL: Florim Elshani (Kreshnik Bytyqi) – Florent Kuqi, Ukë Elshani, Robert Shllaku, Alban Kuqi (Artan Elshani), Shefqet Berisha, Besnik Kuqi, Urim Bylykbashi, Betim Kuqi (Labinot Ibrahimi), Fatmir Dulaku, Musli Bylykbashi. Trajner: Jusuf Kolgeci.

dhe…

Java XXX (01.06.2006,17:00h) – Play Off 8
Prishtina - Liria 6:1 (3:0)
Golat: Liridon Kukaj 6’, 15’, Lekë Pula 33’, Mensur Limani 61’, Enis Fetahu 71’, Mervan Hoxha 83’ – Alban Bekteshi 70’
Shikues: 100
Ref.: Idriz Kelmendi (Pe), Afrim Haliti (Fer), Fatmir Agërbashi (Mt)
KV: A. Krasniqi, L. Kukaj – R. Gjeraj, I. Berisha
PRI: Kushtrim Mushica – Shqipron Skeraj, Mervan Hoxha (Agon Sylejmani), Arben Zhjeqi /c/ (Liridon Leci), Florim Humolli, Liridon Kukaj, Lekë Pula, Artan Krasniqi, Mensur Limani, Uliks Emra (Mirsad Idrizi), Enis Fetahu.  Zëvendësues:Argjend Haradinaj, Burim Hashani.  Trajner:Ramiz Krasniqi.
LIR: Flamur Kyqyku – Ismajl Berisha /c/, Kushtrim Bytyqi, Kujtim Bytyqi, Xhevat Avdyli, Robert Gjeraj, Rafet Mullallari (Arlind Bytyqi), Alban Guci, Denis Isaja, Alban Bekteshi, Fisnik Mazreku (Erden Lalosh).  Trajner: Erdogan Celina.