Lajme

Ramadani: Prurje vetëm kualitative, jo vetëm numër

Ramadani: Prurje vetëm kualitative, jo vetëm numër

“Organikën e ekipit e kemi”

Zekirija Ramadani

Gjakovë, 6 qershor 2021 - Prishtina të martën mëson kundërshtarin e raundit preliminar të Ligës së kampionëve, të gjysmëfinales së turneut me katër skuadra që zhvillohet më 22 qershor dhe 25 qershor finalja.

Nga sot, skuadra ndodhet në Gjakovë ku në fushën e Vëllaznimit, në stadiumin e qytetit do të përgatitet për dhjetë ditët e ardhshme.

Për fazën përgatitore dhe planet e skuadrës, më shumë na tregon kryetrajneri, Zekirija Ramadani.

Ramadani: Janë liruar futbollistë që nuk kanë qenë në përbërjen e parë

“Kemi vendosur për Gjakovën, sepse edhe sot u bindëm që kemi ambient të ngrohur, kushte të jashtëzakonshme pune, mikpritës nga pronari i hotelit e deri te punëtorët e stadiumit të Vëllaznimit këtu në Gjakovë, çka dua t’i falënderoj edhe publikisht, që na mundësuan kushtet mjaft optimale për seancë stërvitore dhe të kemi kujdes të veçantë”.

“Atmosfera brenda ekipit është ashtu siç e patëm fundin e sezonit, bëhet fjalë për atmosferë fantastike e besoj kjo sa do të vije koha e do të shtohet edhe më shumë kjo atmosferë pozitive”.

“Duam ditëve të para të mbushim organizmin me gjendjen fizike që mos të çalojmë në këtë aspekt e ku i kemi edhe dy javë dhe këtë kohë do të shfrytëzojmë në maksimum për ta përgatitur ekipin fizikisht. Taktikisht, normal që edhe ajo është pjesë e planit tonë, e pastaj e presim shortin dhe të shohim se me cilin kundërshtar do të ndeshemi. Normalisht duhet analizuar kundërshtarin dhe të bëjmë punën se si do të mbrohemi nga ai kundërshtar dhe se si do të sulmojmë, në çfarë mënyre dhe stili loje”.

“Organika e ekipit ka ngelur, janë liruar disa futbollistë që ndoshta nuk kanë qenë në përbërjen e parë në formacion. Mendoj se duhet të jemi shumë të kujdesshëm me prurjet e reja në ekip. Na duhet vetëm kualitet dhe jo numër. Ai futbollist që do të vije te Prishtina duhet të ketë bagazh, që ka kualitet dhe që do të rrisë konkurrencën. Konkurrenca e shëndosh na bije edhe rezultate pozitive”.