Lajme

St Josep’s – ndeshja e shtatë evropiane

St Josep’s – ndeshja e shtatë evropiane

Statistikat

Prishtinë, 26 qershor 2019 – Prishtina kundër St Josep’s zhvillon ndeshjen e 7-të rresht në tre vite gara ndërkombëtare.

Si skuadra e vetme vendore që merr pjesë më shumë se njëherë, megjithatë janë krijuan vende edhe për statistika ndërkombëtare.

Në 6 ndeshjet e kaluara në dy vitet e fundit, Prishtina ka arritur këto rezultate:

2017/18, UEL R1:
Norrkoping (Suedi) – Prishtina 5:0 (5:0)
Mitrovicë: Prishtina – Norrkoping 0:1 (0:1)

2018/19: UEL Raundi paraeliminator:
Europa (Gjibraltar) – Prishtina 1:1 (1:0)
Mitrovicë: Prishtina – Europa 5:0 (3:0)

Raundi i parë:
Fola (Luksemburg) – Prishtina 0:0
Mitrovicë: Prishtina – Fola 0:0 (4:5) pen.

2018/19: Raundi paraeliminator:
Prishtina – St Joseph’s

Në gjashtë ndeshje Prishtinën e kanë udhëhequr dy trajnerë:
Mirel Josa 4 ndeshje, 1 fitore – 2 barazime dhe 1 humbje me penallti, +5, 6:1 goldallimi.
Arsim Thaqi 2 ndeshje – 2 humbje, -6, 0:6 goldallimi.

Në 6 ndeshje kanë luajtur 28 futbollistë, më së shumti:
Armend Dallku 6 ndeshje
Basid Khalid 6 (2/0)
Gauthier Mankenda 6 (2/0)
Mergim Boshnjaku 6 (0/4)
Mergim Pefqeli 5 (1/4)
Visar Bekaj 4
Ahmet Haliti 4
Jamal Arago 4
Argjend Mustafa 4
Meriton Korenica 4 (2/0)
Ergyn Ahmeti 4 (2/0)
Përparim Osmani 3 (0/1)
Ahmed Januzi 3 (3/0)
Alen Jasharoski 3 (1/2)
Armend Thaqi 2
Alban Muqiqi 2
Liridon Leci 2
Debatik Curri 2 (1/0)
Lorik Maxhuni 2 (1/0)
Diar Miftaraj 2 (0/1)
Liridon Fetahaj 2 (1/1)
Arbër Hoxha 2 (0/2)
Mergim Neziri 1
Shend Kelmendi 1 (1/0)
Endrit Krasniqi 1 (1/0)
Abdul Bashiru 1 (0/1)
Blend Baftiu 1 (0/1)
Bleon Sekiraqa 1 (0/1)

Prishtina ka shënuar 6 gola në Evropë, të gjitha kundër Europa FC, ndërsa golin e parë në histori të klubit në Evropë ka shënuar Meriton Korenica, kurse më së shumti gola kanë Armend Dallku 2 dhe nga 1 gol kanë shënuar Meriton Korenica, Gauthier Mankenda, Ahmed Januzi dhe Mergim Pefqeli.