Lajme

Zyrtarisht: FC Prishtina në UEFA Evropa Ligë

Zyrtarisht: FC Prishtina në UEFA Evropa Ligë

Shorti do të hedhet të hënën më 19 qershor

Prishtinë, 16 qershor, 2017 - FC Prishtina është informuar nga UEFA edhe zyrtarisht për pjesëmarrjen e skuadrës sonë në UEFA Evropa Ligë 2017/18.

Shorti i raundit të parë dhe të dytë do të mbahet në Nyon të Zvicrës më 19 qershor nga ora 13.00.

Ndeshja e parë do të zhvillohet më 29 qershor, kurse ndeshja kthyese pas një jave më 6 korrik.

Siç dihet, FC Prishtina ndeshjen e saj si vendase do të zhvilloj në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë.

Ndërsa skuadra deri të hënën do të dorëzojë listën prej 25 futbollistëve që do të licencohen për raundin e parë.

Prishtina renditet e fundit me koeficient 0.0, pasi që kjo është pjesëmarrja e parë zyrtare dhe suksesi i Prishtinës do të ndihmonte automatikisht në rritjen e koeficientit për shtimin e numrit të skuadrave kosovare për edicionet e ardhshme.

Në raundin e parë janë të vendosura 100 skuadra. 50 skuadrat me koeficientin më të mirë bartëse nuk mund të takohen në mes veti, por do të ndeshen me 50 skuadrat e me koeficientin më të vogël jobartëse.

Skuadrat e raundit të parë:

Skuadrat bartëse:

Maccabi Tel-Aviv (ISR) 23,375
Midtjylland (DEN) 16,300
Dinamo Minsk (BLR) 10,975
Lech Poznań (POL) 10,950
HJK Helsinki (FIN) 10,530
AIK (SWE) 9,945
Vojvodina (SRB) 9,075
Videoton (HUN) 8,650
AEL Limassol (CYP) 8,210
Shakhtyor Soligorsk (BLR) 7,475
Slovan Bratislava (SVK) 7,350
Crvena zvezda (SRB) 7,325
Trenčín (SVK) 6,850
Skënderbeu (ALB) 6,825
Altach (AUT) 6,570
St Johnstone (SCO) 6,535
AEK Larnaca (CYP) 6,210
İnter Bakı (AZE) 6,050
Beitar Jerusalem (ISR) 5,875
Ventspils (LVA) 5,725
Odd (NOR) 5,665
Kairat Almaty (KAZ) 5,550
Osijek (CRO) 5,550
FK Sarajevo (BIH) 5,300
KR Reykjavík (ISL) 5,175
IFK Norrköping (SWE) 4,945
Milsami Orhei (MDA) 4,900
Lyngby (DEN) 4,800
Nõmme Kalju (EST) 4,800
Željezničar (BIH) 4,800
Botev Plovdiv (BUL) 4,675
Olimpija Ljubljana (SVN) 4,625
Valletta (MLT) 4,550
Vaduz (LIE) 4,450
Jagiellonia Białystok (POL) 4,450
Levski Sofia (BUL) 4,425
CSKA Sofia (BUL) 4,175
Stjarnan (ISL) 4,175
Haugesund (NOR) 4,165
Domžale (SVN) 4,125
Ordabasy (KAZ) 4,050
Levadia Tallinn (EST) 4,050
Ferencváros (HUN) 3,900
Crusaders (NIR) 3,900
Rabotnicki (MKD) 3,875
Rangers (SCO) 3,785
Shirak (ARM) 3,775
Dacia Chisinau (MDA) 3,650
Mladost Podgorica (MNE) 3,550
Zirä (AZE) 3,550

Skuadrat jobartëse:

Irtysh Pavlodar (KAZ) 3,550
Široki Brijeg (BIH) 3,550
Fola Esch (LUX) 3,475
Differdange (LUX) 3,475
Shkëndija (MKD) 3,375
Gorica (SVN) 3,375
Sutjeska (MNE) 3,300
Pyunik (ARM) 3,275
Partizani (ALB) 3,075
Mladost Lučani (SRB) 3,075
Shamrock Rovers (IRL) 3,065
Flora Tallinn (EST) 3,050
Chikhura Sachkhere (GEO) 3,025
Lincoln (GIB) 3,000
Jelgava (LVA) 2,975
SJK Seinäjoki (FIN) 2,780
Cork City (IRL) 2,565
Zeta (MNE) 2,550
B36 Tórshavn (FRO) 2,450
Ružomberok (SVK) 2,350
Derry City (IRL) 2,315
Liepāja (LVA) 2,225
Zaria Balti (MDA) 2,150
VPS Vaasa (FIN) 2,030
Valur Reykjavík (ISL) 1,925
Vasas (HUN) 1,900
Tirana (ALB) 1,825
Atlantas (LTU) 1,825
Sūduva (LTU) 1,825
Gandzasar-Kapan (ARM) 1,775
Torpedo Kutaisi (GEO) 1,775
Trakai (LTU) 1,575
Tre Penne (SMR) 1,566
Bala Town (WAL) 1,525
Dinamo Batumi (GEO) 1,525
NSÍ Runavík (FRO) 1,450
Balzan (MLT) 1,300
Connah’s Quay Nomads (WAL) 1,275
Bangor City (WAL) 1,275
UE Santa Coloma (AND) 1,233
Progrès Niederkorn (LUX) 1,225
Pelister (MKD) 1,125
Folgore (SMR) 1,066
Floriana (MLT) 1,050
Coleraine (NIR) 0,900
Ballymena United (NIR) 0,900
Sant Julià (AND): 0,733
KÍ Klaksvík (FRO) 0,700
St Joseph’s (GIB)  0,500
Prishtina (KOS) 0,000